Bilgisayarcı

Yerinde Bilgisayar Tamiri ve Bakımı için Ne Yapmalıyız?

Günümüz teknoloji dünyasında bilgisayarlar hepimizin vazgeçilmezi olan araçlar. Gerek iş hayatında gerekse özel yaşamımızda hepimiz bilgisayar kullanıyoruz. Kimimiz iş yaşantımız içerisinde belli başlı işleri yetiştirmek; kimimiz özel yaşamımızda oyun oynamak, bir film izlemek, müzik dinlemek, yazı yazmak ya da bir şeyler okumak için bilgisayarlara ihtiyaç duyarız. Peki nasıl bir bilgisayar kullanıcısıyız?

Hayatımızın Olmazsa Olmazı Bilgisayarlar

İhtiyaçlarımız ne kadar farklı olsa da bilgisayara dair hepimizin ortak istekleri vardır. Örneğin bilgisayarın hızlı olması. Sürekli takılan bir bilgisayar; film izlerken arkada kapanmayan sayfalar, donan videolar ya da en acil yetiştirmemiz gereken iş esnasında yavaşlığından kaynaklı ilerlemeyen bir bilgisayar bizim için iyi bir araç olmaktan ziyade bir engel oluşturmaya başlar. Tam bu aşamada ya da daha da kötüsü çalışamaz hale gelmiş bir bilgisayarımız olduğunda çözüm yolu aramaya başlarız. Nasıl bir bilgisayar bakımı yapmalıyım ya da bir bilgisayar tamircisi bulmalıyım soruları kafamızı aşındırmaya başlar.

İyi Bir Bilgisayar Kullanıcısı Olmak

Çoğu zaman bizler bilgisayar alırken bu sorunlarla karşılaşacağımızı düşünmeyiz. Bilgisayar tamiri ve bilgisayar bakımı konuları bizim için hep sonrasının konularıdır. Başlangıçta iyi ve ucuz, bütçemize uygun bir bilgisayar seçimi gerçekleştirilir ve gerisi hep sonraya bırakılır. Fakat iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmak sadece içerisinde işleri yapmak anlamına gelmez. Bilgisayarın arada bir dışını silmek, tozunu almak bilgisayara bakım yapmak anlamına gelmez. Halbuki bir dizüstü bilgisayar, laptop ya da masaüstü bilgisayara bakım sağlamak ve bilgisayarın bakımı ekstra dikkat gerektiren öneme ihtiyaç duyar. 

Bilgisayar Bakımını Kendim Yapabilir miyim?

Bilgisayarınızın tamamen çökmesi ya da çalışmaz duruma gelmesi noktasında iyi ve güvenilir bir bilgisayar tamircisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu ilerleyen yazılarımızda daha detaylı biçimlerde işleyeceğiz. Peki durumun bu noktaya gelmemesi için kendiniz nasıl bir bilgisayar kullanıcısı olmalısınız? Küçük durumlarda nasıl bilgisayarınızı tamir edebilir ve teknik servise, bilgisayarcıya ihtiyaç duymayı geciktirebileceksiniz, bunları detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.  Hızlı ve yüksek performanslı bir bilgisayarımızın olabilmesi için sistem bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken ilk adım bilgisayarınızı fazla kablolardan ve üst üste binmiş kabloların yükünden kurtarmak olabilir. El süpürgesi ve toz bezi yardımıyla bilgisayarınızın temizliğini de gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra, bilgisayarınızın dış bakımına yönelik ilerlemişsiniz demektir. Bu noktadan sonra yapmanız gereken ise bilgisayarınızın sistemini iyileştirmek için elinizden gerekeni yapmanızdır. 

Hızlandırılmış Bir Bilgisayar İhtiyacı


Bir bilgisayar her zaman işlevsel bir işletim sistemine ihtiyaç duyar. İşlevsel bir işletim sistemi de her zaman güncellenen virüssüz bir bilgisayar sistemidir. Bu sayede virüs taramalarıyla her ay bakımı gerçekleşmiş olur ve bilgisayarın yavaşlamasını önlemiş olursunuz. Yani bilgisayarınızda virüsleri yok edebilmesi için kurulmuş bir anti-virüs yazılımı olmalıdır. Eğer böyle bir yazılım yoksa hızlı bir bilgisayarınızın olması imkansızdır. Engelleyemediğiniz virüsler bilgisayarınızı oldukça yavaşlatır.Eskiden bir CD ya da disk aracılığıyla bilgisayarlara bulaşan virüsler artık internetin yayılmasıyla birlikte çok daha hızlı bir şekilde bilgisayarınıza ulaşabiliyor. E-mail kutunuza düşen bir maile tıkladığınızda, herhangi bir dosya aktarımıyla ya da açtığınız bir sayfa yoluyla bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Bu nedenle kesinlikle bir virüs korumasına ihtiyaç duyarsınız. 

Bilgisayar Temizliğinde Verilerim Kaybolur mu?

Bilgisayar kullanırken dikkat etmemiz gereken bir diğer hususta kaybolduğu zaman üzüleceğimiz tüm verileri yedeklemek olacaktır. Bunun için sahip olduğumuz tüm verileri harici bir diske aktarmalı ve bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Aksi durumda, iyi çalışmayan ve bir anda bozulan bilgisayarınız kaydetmediğiniz fotoğraflarınızın, dosyalarınızın, önem verdiğiniz tüm verilerin kaybolmasına neden olabilir. Tüm bunları yapmış olsanız dahi uzman bir yardım almanız gereken durumlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada da güvenilir bir bilgisayarcıya ihtiyaç duymanız gerekmektedir. 

Bilgisayar Tamircisine Ne Zaman İhtiyaç Duyarım?

Bilgisayarımızla ilgili ne kadar hassas olursak olalım, elbette güvenilir bir tamirciye ihtiyaç duyduğumuz an gelecektir. Hepimiz bilgisayarımızın bozulduğu bir an yaşarız. Bu noktada herkesin denediği aç, kapa fayda etmediğinde dışarıdan bir destek almamız gerektiğini anlarız. Bu noktada internet dünyasında size onlarca video ve yazı karşınıza çıkacaktır. Youtube’da onlarca video bilgisayarınızı nasıl tamir edeceğinizi anlatacak ya da bir arkadaşınız akrabanız size yardımcı olacağını söyleyecektir. Ama bir düşünün, bilgisayarınızın içi açılacak ve belki de dönülmez bir yola gireceksiniz. Daha ucuza bir bilgisayar tamiri olduğunu düşünürken belki de bilgisayarınız tamamen bozulacak ya da içerisinde çok değerli olan verileriniz kaybolacaktır. Bu noktada size önerimiz kesinlikle güvenilir bir bilgisayar tamircisi bulmanız olacak. Çünkü ne olursa olsun belli bir bütçe ayırarak aldığınız bilgisayarınıza güvenilir bir tamirci bulmalısınız. Daha ucuza derken aslında daha pahalıya mal olacak bir çözümsüzlüğe gitmemelisiniz. 

Güvenilir Bir Bilgisayar Tamircisi Nasıl Bulacağım?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte yanlış bilgiler olduğu kadar sizi doğru adrese yönlendirebilecek bilgilerde ortaya çıkıyor. Eskisi gibi sadece dost tavsiyesiyle gidilen yerlerin aksine belki de daha önce hiç bir arkadaşınızın gidip deneyim sahibi olmadığı bir bilgisayar servisi sizin imdadınıza yetişebilir. Bu noktada internet ortamında hakkında olumlu ve olumsuz bilgileri görebileceğiniz yakınınızda olan bir bilgisayarcıya gidebilirsiniz.

Okuyucular için Bir Öneri: Koliva Ümraniye Bilgisayar Servisi

Laptop, tablet ya da bilgisayarınızda yaşadığınız bir sorun karşısında sizin için önerebileceğimiz bir adres Koliva Ümraniye Bilgisayar Servisi olabilir. Tamir veya arıza tespiti durumları için ulaşabilirsiniz. Üstelik acil durumlarda da sorun yaşamamanız için pazar günleri dahi hizmet alabilirsiniz.